![Kemet T523V686M035APE070 Tantalum Polymer Capacitor 68 µF ± 20% 35 V 0.07 ohm 2917 [7343 Metric]](https://img.tanovolt.shop/images/product/kemet-t523v686m035ape070-tantalum-polymer-capacitor-68-acirc-micro-f-plusmn-20-35-v-0-07-ohm-2917-7343-metric-1.jpg)
Kemet T523V686M035APE070 Tantalum Polymer Capacitor 68 µF ± 20% 35 V 0.07 ohm 2917 [7343 Metric]
- Stable capacitance across temperature and voltage
- No aging effects
- Suitable for high ripple current applications with high ripple handling capability
- Volumetrically efficient
- High frequency capacitance retention
- 100% accelerated steady state aging
- 100% surge current tested
- Epoxy compliant with UL94 V-0
- KO-CAP has very long operational life, high ripple current capabilities
- Used in densely populated circuits with space restrictions, microprocessor decoupling
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T523V686M035APE070 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
- No aging effects
- Volumetrically efficient
- 100% surge current tested
Other details
| Brand | KEMET |
Description
- 100% surge current tested