KEMET T495D477K006ATE100 Surface Mount Tantalum Capacitor, MnO2, 470 µF, 6.3 V, T495 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]
HomeStore
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, MnO2, 470 µF, 6.3 V, T495 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric] product from KEMET with the model number T495D477K006ATE100
Product details
Capacitance 470µF
Voltage Rating 6.3V
Product Range T495 Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
Tantalum Capacitor Case 2917 [7343 Metric]
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
ESR 0.1ohm
Manufacturer Size Code D
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand KEMET
Part Number T495D477K006ATE100
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 470µF
Voltage Rating 6.3V
Product Range T495 Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
ESR 0.1ohm
Manufacturer Size Code D
Other details
Brand KEMET
Part Number T495D477K006ATE100
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 470µF
Voltage Rating 6.3V
Capacitance Tolerance ± 10%
ESR 0.1ohm
Part Number T495D477K006ATE100
KEMET T495D477K006ATE100 Surface Mount Tantalum Capacitor, MnO2, 470 µF, 6.3 V, T495 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric] | Tanotis