![Kemet F161PU104K100V F161PU104K100V General Purpose Film Capacitor Metallized PET Stacked 2220 [5650 Metric] 0.1 µF ± 10% 63 V](https://img.tanovolt.shop/images/product/kemet-f161pu104k100v-f161pu104k100v-general-purpose-film-capacitor-metallized-pet-stacked-2220-5650-metric-0-1-acirc-micro-f-plusmn-10-63-v-1.jpg)
Kemet F161PU104K100V F161PU104K100V General Purpose Film Capacitor Metallized PET Stacked 2220 [5650 Metric] 0.1 µF ± 10% 63 V
- Rated voltage: 50 - 630 VDC / 30 - 250 VAC
- Capacitance range: 0.01 - 12 µF / Capacitance tolerance: ±5%, ±10%, ±20%, other tolerances available on request.
- EIA size: 2220 - 6560
- Climatic category: 55/125/56
- RoHS Compliant and lead-free terminations
- Operating temperature range of -55�C to +125�C
- Automotive grade AEC-Q200 qualified
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | F161PU104K100V |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
- EIA size: 2220 - 6560
- Climatic category: 55/125/56
Other details
| Brand | KEMET |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description