KEMET C1206X473J1GACAUTO SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.047 µF, 100 V, 1206 [3216 Metric], ± 5%, C0G / NP0
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Capacitance
0.047µF
Capacitor Case / Package
1206 [3216 Metric]
Dielectric Characteristic
C0G / NP0
Product Length
3.3mm
Capacitor Terminals
Flexible Termination
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Voltage(DC)
100V
Capacitance Tolerance
± 5%
Product Range
Flexible Termination (FT-CAP) Series
Product Width
1.6mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
AEC-Q200
Other details
Brand KEMET
Part Number C1206X473J1GACAUTO
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Capacitance
0.047µF
Capacitor Case / Package
1206 [3216 Metric]
Dielectric Characteristic
C0G / NP0
Product Length
3.3mm
Capacitor Terminals
Flexible Termination
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Voltage(DC)
100V
Capacitance Tolerance
± 5%
Product Range
Product Width
1.6mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
AEC-Q200
Other details
Brand KEMET
Part Number C1206X473J1GACAUTO
0.047µF
3.3mm
125°C
100V
± 5%
1.6mm
-55°C
Part Number C1206X473J1GACAUTO
KEMET C1206X473J1GACAUTO SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.047 µF, 100 V, 1206 [3216 Metric], ± 5%, C0G / NP0 | Tanotis