JOHANSON TECHNOLOGY 0433AT62A0020E ANTENNA, AT62
HomeStore
The 0433AT62A0020E is a RF Ceramic Chip Antenna, used low temperature cofired ceramic (LTCC) technology which has the ability to embed low and high dielectric constants inside our antenna. This enables them to have great detuning resilience and extreme temperature stability (~2ppm) behaviour. The ceramic chip antenna offers SMD manufacturability in standard or small form-factor designs/application (i.e. Bluetooth, ZigBee, ISM, WLAN antennas) provide great reliability and versatility while maintaining industry demanding performance. This antenna is easy to tune to any unique PCB environment.
  • Extreme temperature stability (~2ppm)
  • 2X-3X higher dielectric constant than any FR4, PCB or standard plastic
  • 125�C Rating capable
  • -4dBi Typical peak and average gain
  • -40 to +85�C operating temperature
Applications
Wireless, RF Communications
Product details
Antenna Case Size 25mm x 5mm x 1.2mm
Centre Frequency 433MHz
Product Range -
Other details
Brand JOHANSON TECHNOLOGY
Part Number 0433AT62A0020E
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 125�C Rating capable
Applications
Wireless, RF Communications
Product details
Centre Frequency 433MHz
Product Range -
Other details
Brand JOHANSON TECHNOLOGY
Part Number 0433AT62A0020E
Description
Centre Frequency 433MHz