IXYS SEMICONDUCTOR DSEP29-12A Fast / Ultrafast Diode, 1.2 kV, 30 A, Single, 1.81 V, 40 ns, 200 A
- International standard package
- Planar passivated chips
- Very short recovery time
- Extremely low switching losses
- Low IRM-values
- UL94V-0 Flammability rating
- Avalanche voltage rated for reliable operation
- Soft reverse recovery for low EMI/RFI
Applications
Power Management, Industrial, Motor Drive & Control
Warnings
Product details
| Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.2kV |
| Average Forward Current: 30A |
| Diode Configuration: Single |
| Forward Voltage Max: 1.81V |
| Reverse Recovery Time: 40ns |
| Forward Surge Current: 200A |
| Operating Temperature Max: 175°C |
| Diode Case Style: TO-220AC |
| No. of Pins: 2 Pin |
| Product Range: DSEP2 |
| Qualification: - |
Other details
| Brand | IXYS SEMICONDUCTOR |
| Part Number | DSEP29-12A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
-70%IXYS SEMICONDUCTOR DSEP29-12A Fast / Ultrafast Diode, 1.2 kV, 30 A, Single, 1.81 V, 40 ns, 200 A—
- Planar passivated chips
- Very short recovery time
- Low IRM-values
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Warnings
Product details
| Forward Voltage Max: 1.81V |
| Diode Case Style: TO-220AC |
| No. of Pins: 2 Pin |
| Product Range: DSEP2 |
| Qualification: - |
Other details
| Brand | IXYS SEMICONDUCTOR |
| Part Number | DSEP29-12A |
| Quantity | Each |
Description
| Forward Voltage Max: 1.81V |
| No. of Pins: 2 Pin |