Product Overview
- Bayonet coupling assures fast and reliable mating/unmating
- Environmentally sealed, IP68 rated
- Operating temperature range from -55°C to +125°C
- Durability of 500 mating cycles
- 200m/s² at 10Hz to 2000Hz vibration
- Insulation resistance is 5000Mohm at 25°C
- Copper alloy solder socket contacts with gold plating
Applications
Industrial, Commercial
Product details
Other details
| Brand | ITT CANNON |
| Part Number | KPT06F12-10SW |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
More Images
Product Overview
Applications
Industrial, Commercial
Product details
Other details
| Brand | ITT CANNON |
| Quantity | Each |
Description