- Bayonet coupling assures fast and reliable mating/unmating
- Environmentally sealed, IP68 rated
- Operating temperature range from -55°C to +125°C
- Durability of 500 mating cycles
- 200m/s² at 10Hz to 2000Hz vibration
- Insulation resistance is 5000Mohm at 25°C
- Resilient polychloroprene (neoprene) insulator and grommet
- Salt spray exposure of 500hour
- Aluminium alloy body material with olive drab chromate over cadmium plating
- Copper alloy solder pin contacts with gold plating
Industrial, Commercial
Other details
| Brand | ITT CANNON |
| Part Number | KPT02A12-10PX |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Industrial, Commercial
Other details
| Brand | ITT CANNON |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description