HomeStore
Product Overview
  • Bayonet coupling assures fast and reliable mating/unmating
  • Environmentally sealed, IP68 rated
  • Operating temperature range from -55°C to +125°C
  • Durability of 500 mating cycles
  • 200m/s² at 10Hz to 2000Hz vibration
  • Insulation resistance is 5000Mohm at 25°C
Industrial, Commercial
Product details
Technical Specifications
Product Range
KPT Series
Circular Connector Shell Style
Cable Mount Receptacle
Circular Contact Type
Solder Socket
Insert Arrangement
10-98
Connector Body Plating
Olive Drab Chromate over Cadmium
Contact Plating
Gold
Service Class
Environmentally Sealed, Potting Cup
Equivalent Military Specification
MIL-DTL-26482 Series I
No. of Contacts
6Contacts
Coupling Style
Bayonet
Connector Body Material
Aluminium Alloy Body
Contact Material
Copper Alloy
Insert Rotation
Y
SVHC
No SVHC (17-Dec-2014)
Other details
Brand ITT CANNON
Part Number KPT01P10-98SY
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
Industrial, Commercial
Product details
Technical Specifications
Product Range
KPT Series
Circular Connector Shell Style
Cable Mount Receptacle
Circular Contact Type
Solder Socket
Insert Arrangement
10-98
Connector Body Plating
Contact Plating
Gold
Service Class
MIL-DTL-26482 Series I
No. of Contacts
6Contacts
Coupling Style
Bayonet
Connector Body Material
Aluminium Alloy Body
Contact Material
Copper Alloy
Insert Rotation
Y
SVHC
No SVHC (17-Dec-2014)
Other details
Brand ITT CANNON
Part Number KPT01P10-98SY
Description