Infineon TD160N16SOFHPSA1 SCR Thyristor 1.6KV 160A
Product details
| SCR Module Type | Series Connected - SCRs |
| Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm | 1.6kV |
| Gate Trigger Current Max, Igt | 145mA |
| Current It av | 160A |
| On State RMS Current IT(rms) | 275A |
| Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz | 5.2kA |
| Holding Current Max Ih | 200mA |
| Gate Trigger Voltage Max Vgt | 2.5V |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | INFINEON |
| Part Number | TD160N16SOFHPSA1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
$20.42Infineon TD160N16SOFHPSA1 SCR Thyristor 1.6KV 160A
Product details
| Current It av | 160A |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | INFINEON |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
| Current It av | 160A |