Infineon IMW120R090M1HXKSA1 Mosfet Transistor N Channel 26 A 1.2 kV 0.09 ohm 18 V 4.5
Product details
| Transistor Polarity | N Channel |
| Continuous Drain Current Id | 26A |
| Drain Source Voltage Vds | 1.2kV |
| On Resistance Rds(on) | 0.09ohm |
| Rds(on) Test Voltage Vgs | 18V |
| Threshold Voltage Vgs | 4.5V |
| Power Dissipation Pd | 115W |
| Transistor Case Style | TO-247 |
| No. of Pins | 3Pins |
| Operating Temperature Max | 175°C |
| Product Range | CoolSiC Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | INFINEON |
| Part Number | IMW120R090M1HXKSA1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$3.15Infineon IMW120R090M1HXKSA1 Mosfet Transistor N Channel 26 A 1.2 kV 0.09 ohm 18 V 4.5
Product details
| No. of Pins | 3Pins |
Other details
| Brand | INFINEON |
| Quantity | Each |
Description
| No. of Pins | 3Pins |