Infineon IKP40N65H5XKSA1 Igbt 40 A 1.65 V 255 W 650 TO-220 3 Pins
- Factor 2.5 lower Qg
- Factor 2 reduction in switching losses
- Low COES/EOSS
- Mild positive temperature coefficient VCE (sat)
- Temperature stability of Vf
- Higher power density design
- 200mV Reduction in VCE (sat)
- 50V Increase in the bus voltage possible without compromising reliability
- Green product
- Halogen-free
Power Management, Alternative Energy
| Brand | INFINEON |
| Part Number | IKP40N65H5XKSA1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$1.53Infineon IKP40N65H5XKSA1 Igbt 40 A 1.65 V 255 W 650 TO-220 3 Pins
- Factor 2.5 lower Qg
- Low COES/EOSS
- Temperature stability of Vf
- Higher power density design
- 200mV Reduction in VCE (sat)
- Green product
- Halogen-free
| Brand | INFINEON |
| Quantity | Each |
Description
- 200mV Reduction in VCE (sat)