Hellermanntyton HIS-PACK-24/12-CL HIS-PACK-24/12-CL Heat Shrink Tubing HIS-PACK Dispenser 2:1 0.095 " 2.4 mm Transparent 32.8 ft 10 m
- 100°C Minimum shrink temperature
- 20kV/mm Dielectric strength
- -55 to 125°C Operating temperature range
Safety, Aerospace, Defence, Military, Industrial
Product details
| Shrink Ratio | 2:1 |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.095" |
| I.D. Supplied - Metric | 2.4mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Transparent |
| Length - Imperial | 32.8ft |
| Length - Metric | 10m |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.047" |
| I.D. Recovered Max - Metric | 1.2mm |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | HIS-PACK-2,4/1,2-CL |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
- 20kV/mm Dielectric strength
Product details
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Length - Imperial | 32.8ft |
| Length - Metric | 10m |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description
- 20kV/mm Dielectric strength