Harwin G125-MS12005M1P Pin Header Black / Green Wire-to-Board 1.25 mm 2 Rows 20 Contacts Surface Mount
HomeStore
Harwin's Gecko Screw-Lok (G125 series) connectors provide a low profile, dual row interconnect solution, ideally suited for stacking and cable mating in areas where PCB real estate is at a premium. With space and weight a consideration for many high-reliability applications, G125 connectors are designed to offer high performance in a miniature package. Improving on the popular 2mm pitch Datamate series, and harnessing the modern technology of micro-machining, this range brings the best of the high-reliability specifications to a smaller size. Still capable of 2A per contact, Gecko gives both significant weight and space-saving advantages over Micro-D connections
  • With Internally threaded screw fixings
  • 2A per contact (all electrically loaded; 2.8A per individual contact)
  • Improved operating temperature range: -65°C to +150°C
  • 1,000 Mating cycles durability
  • Low outgassing properties - 0.68% TML, 0.01% CVCM, 0.26 WVR (Water Vapour Recovered)
Brand HARWIN
Part Number G125-MS12005M1P
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
One Page Summary EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Enhanced Product Overview EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Miscellaneous EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Brand HARWIN
Part Number G125-MS12005M1P
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number G125-MS12005M1P
Harwin G125-MS12005M1P Pin Header Black / Green Wire-to-Board 1.25 mm 2 Rows 20 Contacts Surface Mount | Tanotis