Hammond 1551V3GY Plastic Enclosure Small ABS 60 mm 20 IP30
HomeStore
  • Slots on the base of the enclosure allow for easy wall-mounting.
  • Knockout on the base can be removed with a screwdriver and used for wire entry.
  • Molded in ABS plastic (material has a UL94-HB rating).
  • Satin texture finish.
  • 4 PC board standoffs molded into interior
  • To secure PC board use self tapping #2 x 3/16" screws (not included)
  • Flammability rating: UL94-HB
  • IP Rating: IP30
  • Weight: 23g
Product details
Enclosure Type Small
Enclosure Material ABS
External Height - Metric 60mm
External Width - Metric 60mm
External Depth - Metric 20mm
IP Rating IP30
Body Colour Grey
NEMA Rating -
External Height - Imperial 2.36"
External Width - Imperial 2.36"
External Depth - Imperial 0.79"
Product Range 1551V Series
Other details
Brand HAMMOND
Part Number 1551V3GY
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Satin texture finish.
  • Flammability rating: UL94-HB
  • Weight: 23g
Product details
Enclosure Type Small
Enclosure Material ABS
External Height - Metric 60mm
External Width - Metric 60mm
External Depth - Metric 20mm
Body Colour Grey
NEMA Rating -
Product Range 1551V Series
Other details
Brand HAMMOND
Part Number 1551V3GY
Description
External Height - Metric 60mm
External Width - Metric 60mm
External Depth - Metric 20mm
Product Range 1551V Series
Part Number 1551V3GY
Hammond 1551V3GY Plastic Enclosure Small ABS 60 mm 20 IP30 | Tanotis