Ferroxcube TX63/38/25-3E25 Transformer Cores Toroid TX63 3E25 152 mm 306 mm²
HomeStore
  • Available in range of sizes from 2.5mm to 152mm
  • Smooth and soft chamfered edges optimal for winding without damaging the wire isolation
  • Epoxy, nylon or parylene C, lacquer coating
  • Energy storage performance can be optimized by gapping the core
Applications
Industrial
Product details
Core Type Toroid
Core Size TX63
For Use With -
Core Material Grade 3E25
Effective Magnetic Path Length 152mm
Ae Effective Cross Section Area 306mm²
Inductance Factor Al 13.9µH
Product Range -
Other details
Brand FERROXCUBE
Part Number TX63/38/25-3E25
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Applications
Industrial
Product details
Core Type Toroid
Core Size TX63
For Use With -
Core Material Grade 3E25
Inductance Factor Al 13.9µH
Product Range -
Other details
Brand FERROXCUBE
Part Number TX63/38/25-3E25
Description
Inductance Factor Al 13.9µH
Part Number TX63/38/25-3E25
Ferroxcube TX63/38/25-3E25 Transformer Cores Toroid TX63 3E25 152 mm 306 mm² | Tanotis