EDATEC ED-PSU1202-UK-3.5PL AC/DC Adapter, Raspberry Pi Board, 12 VDC Output, 2 A, UK Plug
HomeStore
Product Overview
ED-PSU1202-UK-3.5PL is an ED-PSU1202 series, single-phase, 12V, 2A output power supply. Support Raspberry Pi Compute Module IO Board and all of EDATEC�s 12V input computers.
  • 100-240VAC 50/60Hz input and 50/60Hz±3Hz rated input frequency
  • 29.1W max input power, 0.075W max power consumption (no-loading)
  • Over-voltage, short-circuit & overcurrent protection
  • 24Wrating output power
  • 0.6A max rated input current
  • Input current (no-loading) is lesser than or equal to 25mA
  • ±5% line regulation
  • 150mVp-p ripple and noise
  • Operating temperature range from 0 to 40°C
  • UK plug and 3.5mm pitch Phoenix with lock
Product details
Technical Specifications
Input Voltage Range
90V AC to 264V AC
Output Current
2A
Plug Type
UK Type G
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Output Voltage
12VDC
For Use With
Raspberry Pi Compute Module IO Boards, EDATEC 12V Input Computers
Product Range
ED-PSU1202 Series
Other details
Brand EDATEC
Part Number ED-PSU1202-UK-3.5PL
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • 24Wrating output power
  • 0.6A max rated input current
  • ±5% line regulation
  • 150mVp-p ripple and noise
Product details
Technical Specifications
Input Voltage Range
90V AC to 264V AC
Output Current
2A
Plug Type
UK Type G
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Output Voltage
12VDC
For Use With
Product Range
ED-PSU1202 Series
Other details
Brand EDATEC
Description
  • 0.6A max rated input current
  • ±5% line regulation
90V AC to 264V AC
2A
12VDC
EDATEC ED-PSU1202-UK-3.5PL AC/DC Adapter, Raspberry Pi Board, 12 VDC Output, 2 A, UK Plug | Tanotis