COILCRAFT XAL4020-222MEC Surface Mount Power Inductor, XAL40xx Series, 2.2 µH, 5.5 A, 5.6 A, Shielded, 0.0387 ohm
HomeStore
The XAL4020-222MEC is a surface mount high current shielded Power Inductor with composite core and tin-silver (96.5/3.5) over copper terminations. Resistance to soldering heat maximum three 40 seconds reflows at +260°C, parts cooled to room temperature between cycles. This inductor features moisture sensitivity level (MSL) of 1, failures in time (FIT)/mean time between failures (MTBF) is 38 per billion hours/26,315,789 hours, calculated per Telcordia SR-332 and tested to MIL-STD-202 method 215 plus an additional aqueous wash. The DC current at 25°C causes an inductance drop of 30% typical from its value without current and Inductance tested at 100kHz, 0.1Vrms, 0Adc.
  • High current and very low DCR
  • Halogen-free
  • Soft saturation
  • AEC-200 grade 1 qualified
Applications
Power Management, Automotive
Product details
Power Inductor Case 4mm x 4mm x 2.1mm
DC Resistance Max 0.0387ohm
Saturation Current (Isat) 5.6A
Packaging Cut Tape
Inductance Tolerance ± 20%
Product Range XAL40xx Series
RMS Current (Irms) 5.5A
Inductance 2.2µH
Inductor Construction Shielded
Other details
Brand COILCRAFT
Part Number XAL4020-222MEC
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Halogen-free
  • Soft saturation
  • AEC-200 grade 1 qualified
Applications
Power Management, Automotive
Product details
DC Resistance Max 0.0387ohm
Saturation Current (Isat) 5.6A
Packaging Cut Tape
Inductance Tolerance ± 20%
Product Range XAL40xx Series
RMS Current (Irms) 5.5A
Inductance 2.2µH
Inductor Construction Shielded
Other details
Brand COILCRAFT
Part Number XAL4020-222MEC
Description
DC Resistance Max 0.0387ohm
Saturation Current (Isat) 5.6A
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 5.5A
Inductance 2.2µH
Part Number XAL4020-222MEC
COILCRAFT XAL4020-222MEC Surface Mount Power Inductor, XAL40xx Series, 2.2 µH, 5.5 A, 5.6 A, Shielded, 0.0387 ohm | Tanotis