Cavision LWA08X72 0.8x Wide-Angle Adapter 72mm
HomeStore
Cavision LWA08X72 Overview
The Cavision LWA08X72 0.8x Wide Angle Adapter is designed for lenses with a 72mm filter thread. It increases the widest angle of view of your lens by 20%.
Note:
Please see compatibility requirements below.
Compatibility Requirements
  • If the focal length at the wide end of your lens is less than 10mm, the adapter should be compatible with your lens; otherwise, you may experience focus issues
  • If the focal length at the wide end of your lens is between 10 and 20mm, your lens will need to have back focus adjustment in order to achieve focus
  • The adapter will not work on your lens if the minimum focal length of your lens is more than 20mm
In the Box
  • Limited 1-Year Manufacturer Warranty
    Cavision LWA08X72 Specs
    Format
    1/2" or 1/3"
    Effect
    0.8x
    Coating
    Multicoated
    MOD
    0.20 m
    Rear Thread
    72mm
    Filter Thread
    95mm
    Diameter and Height
    3.9 x 0.7" / 98 x 17 mm
    Weight
    3.6 oz / 102 g
    Packaging Info
    Package Weight
    0.6 lb
    Box Dimensions (LxWxH)
    5.4 x 5.3 x 3.7"
    -70%
    Cavision LWA08X72 Overview
    Note:
    Compatibility Requirements
    In the Box
      Cavision LWA08X72 Specs
      Format
      1/2" or 1/3"
      Effect
      0.8x
      Coating
      Multicoated
      MOD
      0.20 m
      Rear Thread
      72mm
      Filter Thread
      95mm
      Diameter and Height
      3.9 x 0.7" / 98 x 17 mm
      Weight
      3.6 oz / 102 g
      Packaging Info
      Package Weight
      0.6 lb
      Box Dimensions (LxWxH)
      5.4 x 5.3 x 3.7"
      Product Information
      Shipping & Returns
      Description
      Cavision LWA08X72 Overview
        Cavision LWA08X72 Specs
        72mm
        95mm
        3.9 x 0.7" / 98 x 17 mm
        5.4 x 5.3 x 3.7"
        Cavision LWA08X72 0.8x Wide-Angle Adapter 72mm | Tanotis