Cable Techniques CT-LPS-T35L-K Low-Profile Right-Angle 3.5mm TRS Screw-Locking Connector (Black)
Cable Techniques CTLPST35 Overview
Fashion your own connector cables for wireless gear using this Cable Techniques CT-LPS-T35L-K Low-Profile Right-Angle 3.5mm TRS Screw-Locking Connector. Pairing nicely with the company's line of high-quality CT-RAWCB-272 bulk cable, this connector allows connections to the Sennheiser Wireless G4 or G3, to Sony wireless systems, Diety systems, the RodeLink, and more.
This screw-locking, gold-contacted, right-angled 3.5mm connector is color-coordinated, giving you a black cap to help distinguish connections in the field. It can accept cable diameters up to 5mm. Use this connector for DIY cable builds: it will work with popular unterminated cables such as Belden's 1804A, Mogami's W2901, W3031, W2697, and others.
In the Box
- Limited 1-Year Warranty
Cable Techniques CTLPST35 Specs
| Cable Outlet | ±0.2" / 5 mm |
| Connection | TRS = Tip, Ring, Sleeve (3-Conductor), Balanced or Unbalanced |
| Contacts | Gold |
| Screw Diameter | 0.0" / 0.9 mm |
| Dimensions | 0.4 x 1.7" / 10 x 42 mm |
| Weight | 0.2 oz / 5.7 g |
| Package Weight | 0.025 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.75 x 2.8 x 0.55" |
Cable Techniques CTLPST35 Reviews
More Images
In the Box
- Limited 1-Year Warranty
| Contacts | Gold |
| Weight | 0.2 oz / 5.7 g |
| Package Weight | 0.025 lb |
Description