Cable Techniques BB-HRS-SR-24 Power Cable for Lectrosonics SR Receivers (24")
HomeStore
Cable Techniques BB-HRS-SR-24 Overview
The Cable Techniques BB-HRS-SR-24 is a power cable for compatible Lectrosonics SR receivers. It sports a Hirose 4-pin connector at one end and an RA locking coaxial connector at the other. The cable itself is 24" long, with a 5.5mm barrel diameter and a 2.1mm internal diameter. It utilizes 26 AWG wire with a flexible jacket.
Compatible Models
    Cable Techniques BB-HRS-SR-24 Specs
    Connectors 1 x Hirose 4-pin
    1 x Coaxial (locking)
    Barrel Diameter 0.2" / 5.5 mm
    Internal Diameter 0.1" / 2.1 mm
    Length 24.0" / 60.96 mm
    Packaging Info
    Package Weight 0.085 lb
    Box Dimensions (LxWxH) 5.45 x 4.65 x 0.65"
    Cable Techniques BB-HRS-SR-24 Reviews
    More Images
    Cable Techniques BB-HRS-SR-24 Power Cable for Lectrosonics SR Receivers (24") - Image 2
    Compatible Models
      Connectors 1 x Hirose 4-pin
      1 x Coaxial (locking)
      Barrel Diameter 0.2" / 5.5 mm
      Length 24.0" / 60.96 mm
      Packaging Info
      Package Weight 0.085 lb
      Product Information
      Shipping & Returns
      Description
        Barrel Diameter 0.2" / 5.5 mm
        Length 24.0" / 60.96 mm
        Cable Techniques BB-HRS-SR-24 Power Cable for Lectrosonics SR Receivers (24") | Tanotis