BULGIN DX0505/GN/24 LED Panel Mount Indicator, Vandal Resistant, Green, 24 VDC, 12.2 mm, 25 mA, 100 mcd, IP67
- Solder tag/2.8mm tag termination
- Wide viewing angle
- Shock and vibration-resistant
- IP67 Sealed protection rating
Applications
Industrial
Product details
| LED Colour | Green |
| Forward Current If | 25mA |
| Operating Voltage | 24VDC |
| Mounting Hole Dia | 12.2mm |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
| Luminous Intensity | 100mcd |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
Other details
| Brand | BULGIN |
| Part Number | DX0505/GN/24 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Wide viewing angle
Applications
Industrial
Product details
| LED Colour | Green |
| Forward Current If | 25mA |
| Operating Voltage | 24VDC |
| Mounting Hole Dia | 12.2mm |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
Other details
| Brand | BULGIN |
| Part Number | DX0505/GN/24 |
| Quantity | Each |
Description
| Forward Current If | 25mA |
| Operating Voltage | 24VDC |
| Mounting Hole Dia | 12.2mm |