BOURNS SRR1208-471KL Power Inductor (SMD), 470 µH, 700 mA, Shielded, 950 mA, SRR1208 Series
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Inductance
470µH
Open menu
Inductor Construction
Shielded
Product Range
SRR1208 Series
DC Resistance Max
0.85ohm
Open menu
Product Length
12.7mm
Product Height
8.5mm
Find similar products
RMS Current (Irms)
700mA
Saturation Current (Isat)
950mA
Inductor Case / Package
Inductance Tolerance
± 10%
Product Width
12.7mm
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR1208-471KL
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Inductance
470µH
Inductor Construction
Shielded
Product Range
SRR1208 Series
DC Resistance Max
0.85ohm
Product Length
12.7mm
Product Height
8.5mm
RMS Current (Irms)
700mA
Saturation Current (Isat)
950mA
Inductor Case / Package
Inductance Tolerance
± 10%
Product Width
12.7mm
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR1208-471KL
470µH
0.85ohm
12.7mm
8.5mm
700mA
950mA
± 10%
12.7mm
Part Number SRR1208-471KL
BOURNS SRR1208-471KL Power Inductor (SMD), 470 µH, 700 mA, Shielded, 950 mA, SRR1208 Series | Tanotis