BOURNS SRP7050TA-2R2M Surface Mount Power Inductor, SRP7050TA Series, 2.2 µH, 10 A, 14 A, Shielded, 0.012 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SRP7050TA Series, 2.2 µH, 10 A, 14 A, Shielded, 0.012 ohm product from BOURNS with the model number SRP7050TA-2R2M
Product details
Product Range SRP7050TA Series
Inductance 2.2µH
RMS Current (Irms) 10A
Saturation Current (Isat) 14A
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.012ohm
Power Inductor Case 7.3mm x 6.6mm x 4.8mm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP7050TA-2R2M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Product Range SRP7050TA Series
Inductance 2.2µH
RMS Current (Irms) 10A
Saturation Current (Isat) 14A
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.012ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP7050TA-2R2M
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance 2.2µH
RMS Current (Irms) 10A
Saturation Current (Isat) 14A
DC Resistance Max 0.012ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SRP7050TA-2R2M
BOURNS SRP7050TA-2R2M Surface Mount Power Inductor, SRP7050TA Series, 2.2 µH, 10 A, 14 A, Shielded, 0.012 ohm | Tanotis