BOURNS SRP1770TA-1R0M Surface Mount Power Inductor, SRP1770TA Series, 1 µH, 52 A, 70 A, Shielded, 0.002 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SRP1770TA Series, 1 µH, 52 A, 70 A, Shielded, 0.002 ohm product from BOURNS with the model number SRP1770TA-1R0M
Product details
Product Range SRP1770TA Series
Inductance 1µH
RMS Current (Irms) 52A
Saturation Current (Isat) 70A
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.002ohm
Power Inductor Case 16.9mm x 16.9mm x 6.7mm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP1770TA-1R0M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Product Range SRP1770TA Series
Inductance 1µH
RMS Current (Irms) 52A
Saturation Current (Isat) 70A
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.002ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP1770TA-1R0M
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance 1µH
RMS Current (Irms) 52A
Saturation Current (Isat) 70A
DC Resistance Max 0.002ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SRP1770TA-1R0M
BOURNS SRP1770TA-1R0M Surface Mount Power Inductor, SRP1770TA Series, 1 µH, 52 A, 70 A, Shielded, 0.002 ohm | Tanotis