BOURNS 3386G-1-201LF Trimmer Potentiometer, 200 ohm, 500 mW, � 10%, 3386G Series, 1 Turns, Through Hole
HomeStore
  • 3/8inch square potentiometer
  • Top adjust type (F,G,K,P,R,U,V,Y) or side adjust type (B,C,J,X,H,S,W)
  • Resistance value ranges from 10 ohm to 2Mohm
  • �10% tolerance
  • Temperature coefficient TCR of �100ppm/�C
  • Operating temperature range -55�C to +125�C
  • Power rating is 0.5W
  • Rotational life of 200 cycles
  • Available with a knob for finger adjust
  • Available with extended shaft and cross slot rotor
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
Temperature Coefficient � 100ppm/�C
Power Rating 500mW
No. of Turns 1Turns
Potentiometer Mounting Through Hole
Automotive Qualification Standard -
Resistance Tolerance � 10%
Product Range 3386G Series
Track Resistance 200ohm
MSL -
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3386G-1-201LF
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 3/8inch square potentiometer
  • �10% tolerance
  • Power rating is 0.5W
Applications
Product details
Power Rating 500mW
No. of Turns 1Turns
Resistance Tolerance � 10%
Product Range 3386G Series
Track Resistance 200ohm
MSL -
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3386G-1-201LF
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • �10% tolerance
  • Power rating is 0.5W
Power Rating 500mW
Resistance Tolerance � 10%
Track Resistance 200ohm
Part Number 3386G-1-201LF
BOURNS 3386G-1-201LF Trimmer Potentiometer, 200 ohm, 500 mW, � 10%, 3386G Series, 1 Turns, Through Hole | Tanotis