BOURNS 3362P-1-101LF Trimmer Potentiometer, 100 ohm, 500 mW, � 10%, Trimpot 3362 Series, 1 Turns, Through Hole
  • 1/4inch square potentiometer
  • Side or top adjustment with lead screw
  • Resistance value ranges from 20 ohm to 2Mohm
  • Temperature coefficient is �100ppm/�C
  • Operating temperature range -55�C to +125�C
  • Power rating is 0.5W
  • Rotational life of 200 cycles
  • Miniature package
  • Rotor designed for automatic machine adjust interface
  • Withstands harsh environments and immersion cleaning processes
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
Temperature Coefficient � 100ppm/�C
Power Rating 500mW
No. of Turns 1Turns
Potentiometer Mounting Through Hole
Automotive Qualification Standard -
Resistance Tolerance � 10%
Product Range Trimpot 3362 Series
Track Resistance 100ohm
MSL -
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3362P-1-101LF
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 1/4inch square potentiometer
  • Power rating is 0.5W
  • Miniature package
Applications
Product details
Power Rating 500mW
No. of Turns 1Turns
Resistance Tolerance � 10%
Track Resistance 100ohm
MSL -
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3362P-1-101LF
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Power rating is 0.5W
Power Rating 500mW
Resistance Tolerance � 10%
Track Resistance 100ohm
Part Number 3362P-1-101LF
BOURNS 3362P-1-101LF Trimmer Potentiometer, 100 ohm, 500 mW, � 10%, Trimpot 3362 Series, 1 Turns, Through Hole | Tanotis