BOURNS 3214W-1-105E Trimmer Potentiometer, 1 Mohm, 250 mW, ± 10%, Trimpot 3214 Series, 5 Turns, Surface Mount Device
HomeStore
  • 4mm square potentiometer meets EIA/EIAJ/IPC/VECI SMD standard trimmer footprint
  • Side or top adjustment with lead screw
  • Sealed to withstand board wash processing
  • 5 turns and rotational life of 200 cycles
  • Resistance value ranges from 10 ohm to 2Mohm
  • Tolerance of ±10%
  • Temperature coefficient is ±100ppm/°C
  • Operating temperature ranges from -65°C to +150°C
  • Power rating is 0.25W
  • Pick and place centring design with flush adjustment
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
Resistance Tolerance ± 10%
Product Range Trimpot 3214 Series
Automotive Qualification Standard -
Temperature Coefficient ± 100ppm/°C
No. of Turns 5Turns
Potentiometer Mounting Surface Mount Device
Power Rating 250mW
Track Resistance 1Mohm
MSL -
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3214W-1-105E
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Tolerance of ±10%
  • Power rating is 0.25W
Applications
Product details
Resistance Tolerance ± 10%
No. of Turns 5Turns
Power Rating 250mW
Track Resistance 1Mohm
MSL -
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3214W-1-105E
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Tolerance of ±10%
  • Power rating is 0.25W
Resistance Tolerance ± 10%
Power Rating 250mW
Track Resistance 1Mohm
Part Number 3214W-1-105E
BOURNS 3214W-1-105E Trimmer Potentiometer, 1 Mohm, 250 mW, ± 10%, Trimpot 3214 Series, 5 Turns, Surface Mount Device | Tanotis