
BEHA-AMPROBE ACDC-52NAV ACDC-52NAV Clamp Meter AC/DC Current Voltage Capacitance Frequency Resistance 600 A 1 kV
BEHA-AMPROBE ACDC-52NAV ACDC-52NAV Clamp Meter AC/DC Current Voltage Capacitance Frequency Resistance 600 A 1 kV
- Phase rotation indication
- Non-contact voltage detection
- Inrush current measurement for motors
- Low pass filter for variable frequency drives
- Continuity beeper
- Min, max and smart data hold
- Peak hold
- Auto torch-light when clamping
- Large 10,000 count display with active backlight and analogue bar graph
- Maximum jaw opening 1.77 (45mm)
Test leads, users manual and batteries.
Product details
| DMM Functions | AC/DC Current, AC/DC Voltage, Capacitance, Frequency, Resistance |
| Current Measure AC Max | 600A |
| Voltage Measure AC Max | 1kV |
| Voltage Measure DC Max | 1kV |
| Resistance Measure Max | 100kohm |
| DMM Response Type | True RMS |
| Range Selection | Auto, Manual |
| No. of Digits | 3.75 |
| Jaw Opening Max | 37mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BEHA-AMPROBE |
| Part Number | ACDC-52NAV |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $868.82
-70%$868.82
$260.65BEHA-AMPROBE ACDC-52NAV ACDC-52NAV Clamp Meter AC/DC Current Voltage Capacitance Frequency Resistance 600 A 1 kV
- Phase rotation indication
- Non-contact voltage detection
- Inrush current measurement for motors
- Low pass filter for variable frequency drives
- Continuity beeper
- Min, max and smart data hold
- Peak hold
- Auto torch-light when clamping
- Large 10,000 count display with active backlight and analogue bar graph
- Maximum jaw opening 1.77 (45mm)
Test leads, users manual and batteries.
Product details
| DMM Functions | AC/DC Current, AC/DC Voltage, Capacitance, Frequency, Resistance |
| Current Measure AC Max | 600A |
| Voltage Measure AC Max | 1kV |
| Voltage Measure DC Max | 1kV |
| Resistance Measure Max | 100kohm |
| DMM Response Type | True RMS |
| Range Selection | Auto, Manual |
| No. of Digits | 3.75 |
| Jaw Opening Max | 37mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BEHA-AMPROBE |
| Part Number | ACDC-52NAV |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Phase rotation indication
- Non-contact voltage detection
- Inrush current measurement for motors
- Low pass filter for variable frequency drives
- Continuity beeper
- Min, max and smart data hold
- Peak hold
- Auto torch-light when clamping
- Large 10,000 count display with active backlight and analogue bar graph
- Maximum jaw opening 1.77 (45mm)
Test leads, users manual and batteries.
Product details
| DMM Functions | AC/DC Current, AC/DC Voltage, Capacitance, Frequency, Resistance |
| Current Measure AC Max | 600A |
| Voltage Measure AC Max | 1kV |
| Voltage Measure DC Max | 1kV |
| Resistance Measure Max | 100kohm |
| DMM Response Type | True RMS |
| Range Selection | Auto, Manual |
| No. of Digits | 3.75 |
| Jaw Opening Max | 37mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BEHA-AMPROBE |
| Part Number | ACDC-52NAV |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








