
ARCOLECTRIC C1700H SWITCH, TOGGLE, SPST, 20A, 250VAC
Product details
| Contact Voltage DC Nom | 28V |
| Illumination | Non Illuminated |
| Switch Operation | On-Off |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Switch Mounting | Panel |
| Switch Terminals | Quick Connect |
| Contact Configuration | SPST |
| Product Range | - |
| Contact Current Max | 20A |
Other details
| Brand | ARCOLECTRIC |
| Part Number | C1700H |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $12.44
-70%$12.44
$3.73ARCOLECTRIC C1700H SWITCH, TOGGLE, SPST, 20A, 250VAC
Product details
| Contact Voltage DC Nom | 28V |
| Illumination | Non Illuminated |
| Switch Operation | On-Off |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Switch Mounting | Panel |
| Switch Terminals | Quick Connect |
| Contact Configuration | SPST |
| Product Range | - |
| Contact Current Max | 20A |
Other details
| Brand | ARCOLECTRIC |
| Part Number | C1700H |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Voltage DC Nom | 28V |
| Illumination | Non Illuminated |
| Switch Operation | On-Off |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Switch Mounting | Panel |
| Switch Terminals | Quick Connect |
| Contact Configuration | SPST |
| Product Range | - |
| Contact Current Max | 20A |
Other details
| Brand | ARCOLECTRIC |
| Part Number | C1700H |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









