
ARCOLECTRIC C1300ABAAA Rocker Switch, Non Illuminated, SPST, On-Off, Black, Panel, 16 A
Product details
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Illumination | Non Illuminated |
| Switch Operation | On-Off |
| Switch Mounting | Panel |
| Product Range | 1300 Series |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Actuator / Cap Colour | Black |
| Contact Current Max | 16A |
| Contact Configuration | SPST |
Other details
| Brand | ARCOLECTRIC |
| Part Number | C1300ABAAA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $3.72
-70%$3.72
$1.12ARCOLECTRIC C1300ABAAA Rocker Switch, Non Illuminated, SPST, On-Off, Black, Panel, 16 A
Product details
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Illumination | Non Illuminated |
| Switch Operation | On-Off |
| Switch Mounting | Panel |
| Product Range | 1300 Series |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Actuator / Cap Colour | Black |
| Contact Current Max | 16A |
| Contact Configuration | SPST |
Other details
| Brand | ARCOLECTRIC |
| Part Number | C1300ABAAA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Illumination | Non Illuminated |
| Switch Operation | On-Off |
| Switch Mounting | Panel |
| Product Range | 1300 Series |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Actuator / Cap Colour | Black |
| Contact Current Max | 16A |
| Contact Configuration | SPST |
Other details
| Brand | ARCOLECTRIC |
| Part Number | C1300ABAAA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.



