ANALOG DEVICES LT1120ACS8#PBF LDO Voltage Regulator, Adjustable, 4.5 to 36V in, 600mV Drop, 2.5 to 35.15V / 0.125A Out, SOIC-8
Product Overview
LT1120ACS8#PBF is a combination micropower positive regulator and free collector comparator on a single monolithic chip. With only 20µA supply current, the LT1120A can supply over 125mA of output current. The input voltage range is from 4.5V to 36V and the dropout voltage is 0.6V at 125mA. Dropout voltage decreases with lower load currents. Also included on the chip is a class B output 2.5V reference that can either source or sink current. This allows it to be used as a supply splitter or auxiliary output. A shutdown pin allows logic shutdown of the output. The comparator can be used for system or battery monitoring. For example, the comparator can be used to warn of low system voltage. Frequency compensation of the comparator for amplifier applications can be obtained by adding external output capacitance. Applications include battery systems, battery backup system, portable terminals, portable instruments, memory keep alive.
- Open collector comparator sinks 10mA, logic shutdown, thermal limiting
- Load regulation is 0.3% typical at (-2.0mA ? IREF ? 2mA, VIN = 12V)
- Output source current is 4mA typical at (VIN = 5V)
- Regulator supply current is 20µA typical at (VIN = 6V, IOUT ? 100µA)
- Regulator output current is 125mA minimum at ((VIN � VOUT) ? 1V, VIN ? 6V)
- Regulator dropout voltage is 0.02V typical at (IOUT = 100µA)
- Comparator bias current is 15nA typical at (VIN = 36V)
- Comparator leakage current is 2µA maximum at (VIN = 36V, V(pin 7) = 36V)
- Temperature stability is 1% typical at (TJ = 25°C)
- Operating temperature range from 0°C to 100°C, 8-lead plastic SO package
Notes
Product details
Other details
| Brand | ANALOG DEVICES |
| Part Number | LT1120ACS8#PBF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product Overview
Notes
Product details
Other details
| Brand | ANALOG DEVICES |
| Quantity | Each |
Description