ANALOG DEVICES ADA4610-2ARMZ-R7 Operational Amplifier, 2 Channels, 16.3 MHz, 61 V/µs, ± 5V to ± 15V, MSOP, 8 Pins
HomeStore
Product Overview
  • Low offset voltage is 1mV maximum, unity-gain stable
  • Offset voltage drift is 1µV/°C at (VSY = ±5V, VCM = 0V, TA = 25°C)
  • Temperature hysteresis is 8µV typical, gain bandwidth is 15.4MHz
  • Low input bias current is 5pA typical, supply current per amplifier is 1.85mA
  • Dual-supply operation is ±5V to ±15V
  • Low voltage noise is 0.45µV p-p at (0.1Hz to 10Hz)
  • Voltage noise density is 7.30nV/?Hz at (f = 1kHz)
  • Low THD+N is 0.00025%, no phase reversal, rail-to-rail output
  • Operating temperature range is ?40°C to +125°C
  • Packaging style is 8-lead mini small outline package [MSOP]
Notes
Product details
Technical Specifications
No. of Channels
2Channels
Slew Rate Typ
61V/µs
IC Case / Package
MSOP
Amplifier Type
JFET
Input Offset Voltage
400µV
IC Mounting
Surface Mount
Operating Temperature Max
125°C
Qualification
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Automotive Qualification Standard
No. of Amplifiers
2 Amplifier
Gain Bandwidth Product
16.3MHz
Supply Voltage Range
± 5V to ± 15V
No. of Pins
8Pins
Rail to Rail
Rail - Rail Output (RRO)
Input Bias Current
5pA
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
MSL
MSL 1 - Unlimited
Amplifier Case Style
MSOP
Bandwidth
16.3MHz
Slew Rate
61V/µs
Other details
Brand ANALOG DEVICES
Part Number ADA4610-2ARMZ-R7
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
Notes
Product details
Technical Specifications
No. of Channels
2Channels
Slew Rate Typ
61V/µs
IC Case / Package
Amplifier Type
JFET
Input Offset Voltage
400µV
IC Mounting
Surface Mount
Operating Temperature Max
125°C
Qualification
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
No. of Amplifiers
2 Amplifier
Gain Bandwidth Product
16.3MHz
Supply Voltage Range
± 5V to ± 15V
No. of Pins
8Pins
Rail to Rail
Rail - Rail Output (RRO)
Input Bias Current
5pA
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
MSL
MSL 1 - Unlimited
Amplifier Case Style
Bandwidth
16.3MHz
Slew Rate
61V/µs
Other details
Brand ANALOG DEVICES
Part Number ADA4610-2ARMZ-R7
Description
61V/µs
125°C
16.3MHz
± 5V to ± 15V
8Pins
-40°C
16.3MHz
61V/µs
Part Number ADA4610-2ARMZ-R7
ANALOG DEVICES ADA4610-2ARMZ-R7 Operational Amplifier, 2 Channels, 16.3 MHz, 61 V/µs, ± 5V to ± 15V, MSOP, 8 Pins | Tanotis