Amphenol Aerospace CTVPS00RF-15-19S-LC CTVPS00RF-15-19S-LC Connector Circular Rcpt 19POS Panel
- High reliability, moisture and corrosion resistant
- Outstanding EMI, RFI shielding protection (100MHz to 10GHz)
- 500 mating cycles, high durability versions are available with 1500 mating cycles
- Operates at extreme temperature range of -65°C to +200°C based on shell finish
- Minimum insulation resistance is 5000Mohm (at 25°C)
- Copper alloy crimp socket contacts with gold plating
| Brand | AMPHENOL AEROSPACE |
| Part Number | CTVPS00RF-15-19S-LC |
| Manufacturer Catalogue EN |
| Brand | AMPHENOL AEROSPACE |
Description