ABRACON ADCR-X02R7SA106MT Supercapacitor, 10 F, 2.7 V, Radial Leaded, ± 20%, 5 mm
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
10F
Open menu
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Lead Spacing
5mm
Open menu
Capacitor Case / Package
ESR
0.083ohm
Product Length
Product Height
25mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Find similar products
Voltage(DC)
2.7V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
Capacitor Mounting
Through Hole
Product Diameter
10mm
Product Width
Product Range
ADCR-X02R7S Series
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Other details
Brand ABRACON
Part Number ADCR-X02R7SA106MT
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
10F
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Lead Spacing
5mm
Capacitor Case / Package
ESR
0.083ohm
Product Length
Product Height
25mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Voltage(DC)
2.7V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
Capacitor Mounting
Through Hole
Product Diameter
10mm
Product Width
Product Range
ADCR-X02R7S Series
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Other details
Brand ABRACON
Part Number ADCR-X02R7SA106MT
10F
5mm
0.083ohm
25mm
-40°C
2.7V
± 20%
10mm
85°C
Part Number ADCR-X02R7SA106MT
ABRACON ADCR-X02R7SA106MT Supercapacitor, 10 F, 2.7 V, Radial Leaded, ± 20%, 5 mm | Tanotis