ABB AF96-30-00-13 Contactor, 690 V, 3 Pole, 3PST-NO, DIN Rail, 130 A, 250 V
HomeStore
This is a Contactor, 690 V, 3 Pole, 3PST-NO, DIN Rail, 130 A, 250 V product from ABB with the model number AF96-30-00-13
Product details
Relay Mounting DIN Rail
Coil Voltage VDC Nom 250V
Switching Current AC1 130A
Load Current Resistive 130A
Product Range AF96 Series
Switching Current AC3 96A
Coil Voltage VAC Nom 250V
Operating Voltage 690V
No. of Poles 3 Pole
Load Current Inductive 96A
Contact Configuration 3PST-NO
Switching Power AC3 45kW
Switching Power AC1 -
Other details
Brand ABB
Part Number AF96-30-00-13
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Relay Mounting DIN Rail
Coil Voltage VDC Nom 250V
Switching Current AC1 130A
Load Current Resistive 130A
Product Range AF96 Series
Switching Current AC3 96A
Coil Voltage VAC Nom 250V
Operating Voltage 690V
No. of Poles 3 Pole
Load Current Inductive 96A
Contact Configuration 3PST-NO
Switching Power AC3 45kW
Switching Power AC1 -
Other details
Brand ABB
Part Number AF96-30-00-13
Description
Coil Voltage VDC Nom 250V
Switching Current AC1 130A
Load Current Resistive 130A
Switching Current AC3 96A
Coil Voltage VAC Nom 250V
Operating Voltage 690V
No. of Poles 3 Pole
Load Current Inductive 96A
Switching Power AC3 45kW
Part Number AF96-30-00-13
ABB AF96-30-00-13 Contactor, 690 V, 3 Pole, 3PST-NO, DIN Rail, 130 A, 250 V | Tanotis