4D Systems SK-PIXXILCD-25P4-CTP Starter Kit PIXXI-44 2.5" Display Graphics Controller
- 2.5", 240x240 pixel, square IPS intelligent display module with embedded PIXXI-44 processor
- Capacitive touch panel, RGB 65K TFT screen
- Suitable for fast and easy integration of a full colour HMI into any application or product
- 32KB of flash memory for user application code, 30KB of SRAM for user variables
- 2 general purpose I/O pins for user interfacing, 2 are configurable as analogue inputs or as I2C
- Master I2C port (maximum supported speed is fast I2C) for user application devices
- PCB is UL 94V-0 flammability rated, single 5.0V supply (4.0V to 5.5V range)
- Dimension is 61.00 x 51.35 x 6.96mm, weight is 26grams
- Display full-colour images, animations, icons and video clips
- Supports all available Windows fonts
pixxiLCD-25P4-CTP display module, gen4-IB interface board, 15 to 30 way FFC cable, 4D-UPA, 150mm 5 way female-female jumper cable with 5 way male-male adaptor.
Other details
| Brand | 4D SYSTEMS |
| Part Number | SK-PIXXILCD-25P4-CTP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Other details
| Brand | 4D SYSTEMS |
| Quantity | Each |
Description